Dünya:
Rus uzmanlar: 'Ankara-Moskova krizi yıllar sürebilir, yeni çatışmalar olası...'
Moskovski Komsomolets gazetesinin bu soruları yönelttiği Rusyalı uzmaların görüşleri şöyle: Semen Bagdasarov (Orta Doğu ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi Müdürü)

Suriye’de savaş devam ettiği sürece Rusya ve Türkiye arasındaki karşıtlık devam edecek ve bu yıllar sürecek. Uçağın düşürülmesinin ardından konuşup barışmaları ve her şeyin böyle normale dönmesi ciddiyetsizlik olurdu. Erdoğan’ın nezdindeki Türkiye, Suriye’den, daha doğrusu kendisi için belirlediği tampon bölgeden hiçbir zaman çıkmayacak, bu bölgeyi genişletecek. Maalesef, Türkiye ve Rusya arasında ileride yeni çatışmalar yaşanacak, bu daha başlangıç.”

Türkiye sınıra ek füzeler yerleştiriyor, dolayısıyla Rusya ile olası çatışmaya tüm ciddiyetiyle hazırlanıyor. Bizi daha “ciddi kazalar” bekliyor. 

Bugün Türkiye ile anlaşmak imkansız. Bunun için bir tarafın Suriye’de geri adım atması gerekiyor, buna iki taraf da yanaşmaz. Uzlaşmazlıklar ve Ortadoğu’da çatışmalar genişleyecek. 

Viktor Murahovski (Askeri uzman)

Rusya, Türkiye konusunda sonuna kadar çizgisini sürdürecek. Askerler, kendi duruşlarını kanıtlamaya devam edeceklerini ve çatışmada frene basılmayacağını gösteriyorlar. Türkler, uçaklarının Suriye sınırını ihlal etmeleri halinde anında düşürüleceğini çok iyi anlıyor. Dolayısıyla gerçekten ihtiyatlı hareket ediyorlar ve sınırın yakınlarında uçuşlarını durdurdular. Bu çatışmanın son bulması için öncelikle Türk devletinin siyasi karar alması gerekiyor. Ancak, Türkler ne olursa olsun özür dilemeyeceklerdir.


Arakli Medya
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Türk vatandaşı Özgecan Mutlu Mescid-i Aksa'da...

Haberi Oku