Ekonomi:
EKONOMİK AÇIDAN TÜRKİYE'Yİ NELER BEKLİYOR?


KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkale, KTÜ Radyo/TV’nin konuğu oldu. Küçükkale, programda uzmanlık alanına dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Radyo/TV Birimi’nin planlayıcısı ve yürütücüsü olduğu televizyon programının konuğu,KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkaleoldu. Türkiye ekonomisi hakkında konuşan Prof. Dr. Küçükkale, “Ülkemizde son dönemin ekonomik durumunu değerlendirecek olursak durumun pek de iyi olmadığını söyleyebiliriz. Yakın tarihlerde yaşadığımız ekonomik sıkıntıların iyileştirilme süreci devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde yolumuz uzun görünüyor.” dedi.

 

ENFLASYONDA CİDDİ ARTIŞLAR

Programda, enflasyon artışına dikkat çekenÖğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkale,  “Enflasyon son 2 yıldır ciddi sorun haline gelmeye başladı. Devletin resmi istatistiklerine bakıldığında şuan %62 civarındadır. Resmi enflasyon rakamları ile hissedilen enflasyon rakamları zaman zaman örtüşmeyebiliyor. Ülkemizde 2020 yılında gerçekleşen Covid-19 salgını, dünya genelinde ekonomi hacminde ciddi bir daralmaya neden olmuştur. Dünya genelindeki fiyat artışlarının çoğu üretimdeki düşüşten kaynaklanmıştır.” şeklinde konuştu.

 

2025 YILINDA EKONOMİMİZ İYİLEŞMEYE BAŞLAYACAK

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkale, savaşların ekonomi üzerine etkisi hakkında ise “Rusya ve Ukrayna savaşını ele aldığımızda, bu ülkelerin dünyada üretim açısından önemli bir yeri olduğundan tüm dünyada ekonomik açıdan değişimler meydana gelmiştir. İsrail ve Filistin savaşının gerek dünya açısından gerekse bizim ülkemiz açısından çok büyük etkileri olmaz, olması da beklenmez. Bu iki ülkeye baktığımız zaman her ikisi de küçük ekonomilidir. Ama bu savaş, iki ülke arasında kalmazsa o zaman diğer ülkelerde ekonomik açıdan zarar görebilir. Ülkemizdeki ekonomiyi değerlendirecek olursak yeni bir gelişme ve aksilik oluşmazsa en erken 2025 yılında toparlanmalar başlayacak diyebiliriz.”dedi.

 

Yayının video kaydını link üzerinden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=z67YiXBPAbQArakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Başkan Kara: Esnaf ve sanatkara yönelik faiz...

Haberi Oku