Güncel:
Trabzon Kuyumcukent'in tanıtım toplantısı yapıldı

 Trabzon'un Pazarkapı mevkiinde yapılması planlanan Kuyumcukent'in mimari proje tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Yazıcı ile kuyumcular katıldı.

Programın açılışında yapılan proje tanıtımında, Trabzon Kuyumcukent'te 91 adet üretim alanı, 2 adet ayar evi, taş kesim merkezi, taş tasarım merkezi ve 50 satış mağazasının yanı sıra restoran, toplantı salonu ve kiralanabilir dükkanlar bulunacağı vurgulandı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, başlangıç ve proje toplantıları TTSO'da gerçekleştirilen Kuyumcukent konusunda uzun süre çalışmalar yapıldığını belirterek, "Bu proje şehrimizde gelişmiş olan kuyumculuk sektörünün fiziki altyapıyla birlikte ileri seviyede ticarileşmesi için önemli bir adımdır. Fiziki anlamda sıkıntıların aşılması ve üretimin uluslararası standartlara getirilmesi konusunda da önemli bir projedir. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin Kuyumcukent'e büyük ilgi göstereceğine eminiz. Burada üretim izlenebilecek, satış mağazalarında alışveriş yapılabilecek. Ticarete büyük katkı sağlayacağı ortadadır" dedi. Hacısalihoğlu, oda olarak coğrafi işaretli ürünlerin satışı için e-ticaret portalı hazırladıklarını belirterek, portalın bu tür ürünlerin güvenli ve kontrollü satışının yapılmasına ve ticaretin artmasına katkı sunacağını da sözlerine ekledi.


Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı toplantıda yaptığı konuşmada:  “Trabzon'un şansızlığı var. Hasır ve telkari burada yapılmasına rağmen, ihracat bize yazılmamakta İstanbul’da ki tüccar ve ihracatçılar, bizden ürünleri alarak kendi firmalarıyla satmaktadır. Maraş’ta Kuyumcu Kent yapıldı. Biz Maraş’ta ki kuyumcu kentin alt yapısına bakarak Trabzon’a uyarlayabilir miyiz dedik? Sağ olsun Başkanlarımız destek vererek bu aşamaya getirdik. Önümüzdeki dönemde burayı açıp, Hasır ve Telkarinin ki coğrafi işaretini aldık. Tüm imalat, Trabzon’da yapılır diye marka tescilimiz var. Kontrolü sağlayamıyoruz. Kuyumcu kenti yapıp, bütün üreticileri oraya taşıyıp, hastalıktan uzak ki kullandığımız malzemeler Akciğer ve kolon kanserine sebebiyet veriyor. Kuyumcu Kenti bir an önce hayata geçirerek ihracatı 13 milyon dolar rakamlarına taşımak hedefindeyiz” diye konuştu. Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Osman Kalyoncu projelerini açıkladı

Haberi Oku