Güncel Haberleri Tümü

Araklı Bir Günde 1500 imza Verdi

Gittikleri her bölgede büyük ilgiyle karşılandıklarını söyleyen Biten, örnek olarak, Trabzon’un Araklı ilçesinde bir öğrencinin çağrısı ile bir günde 1500 imza toplanmasını gösterdi.

 Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Biten, 15 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında düzenledikleri ‘Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın’ kampanyasının yurt genelinde büyük ilgi gördüğünü söyledi.
1934 yılından itibaren müze olarak kullanılan Ayasofya Camii’nin (Fethiye Camii) yeniden camii olarak açılması için 10 milyon imza hedeflediklerini bildiren Biten, kampanyanın henüz ilk haftasında 2 milyon imza sınırının aşıldığını bildirdi.
ARAKLI BİR GÜNDE 1500 İMZA VERDİ
Gittikleri her bölgede büyük ilgiyle karşılandıklarını söyleyen Biten, örnek olarak, Trabzon’un Araklı ilçesinde bir öğrencinin çağrısı ile bir günde 1500 imza toplanmasını gösterdi.
İlk gözlemlerine göre halkın büyük teveccühünün olduğunu belirten Biten, “Biz 10 milyon demiştik, ancak imza sayısının 10 milyonun çok üzerinde olacağı görülüyor” bilgisini verdi.  AGD olarak Türkiye genelinde 81 il ile 600’ü aşkın ilçede teşkilatları bulunduğunu kaydeden Biten, bütün teşkilatların kampanyaya fazla katılım sağladıklarını, ayrıca il ve ilçe teşkilatlarının yanı sıra üniversite teşkilatlarının da açtıkları stantlarda imza topladıklarını kaydetti.
“29 MAYIS’TA CAMİMİZİ İSTİYORUZ”
Başlattıkları kampanyaya Memur Sen başta olmak üzere sendikalarının ve sivil toplum örgütlerinden de destek aldıklarını söyleyen Mehmet Biten, toplayacakları 10 milyonlarca imzanın fethin nişanesi olan Ayasofya Camii’nin özgürlüğüne kavuşmasının vesilesi olmasını ve Ayasofya’nın İstanbul’un fethinin 560. yıldönümü olan 29 Mayıs tarihinde ibadete açılmasını umduklarını belirtti.
Türkiye’nin yanı sıra Kıbrıs ve Azerbaycan’da da Temsilcilikleri bulunan AGD Kampanyayı bu ülkelere de taşırken, Müslüman ülkeler başta olmak üzere dünyanın bütün ülkelerinden de destek kabul edilecek. AGD Dış İlişkiler Komisyonu Avrupa’dan Amerika’ya dünya çapında çalışmalara hız vermiş durumda.
AGD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Biten Ayasofya’ya özgürlük kampanyası kapsamında şunları söyledi: “Filistin’den, Mısır’dan bütün İslam ülkelerinden arkadaşlarımız Müslüman liderlerin imzalarını alıyorlar. Ümmetin desteğini alıyorlar. Ayasofya’yı Kudüs’ün özgürlüğünün önündeki en büyük ayaklardan biri olarak görüyoruz ve kampanyamıza ümmetin desteğini de vurgulamak istiyoruz. Ayasofya sadece bizim değil ümmetin meselesidir, İslam’ın bu yurtta kalıcı olup olamayacağının en önemli sembolüdür. Bu işin peşini bırakmayacağız, Ayasofya açılana kadar ısrarla, inatla bu mücadeleyi vereceğiz. Artık bizim bu camimizin kilitli, zincirli tutulmasına tahammülümüz yoktur. Bu zincirlerin kırılacağına inancımız tamdır. Yetkililerin bunu böylece bilmesini istiyoruz.”
TERCAN: AYASOFYA’YI, ARTIK ÖNÜNE
GEÇİLMEZ BU SEL AÇACAK...
Ahde Vefa Derneği Başkanı Tayyar Tercan da, ‘Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın’ sloganıyla AGD tarafından başlatılan 10 milyon imza kampanyasına tam destek verdiklerini belirterek, “Üstad Necip Fazıl’ın meşhur Ayasofya Hitabesi’nde, “Ayasofya’yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak...” şeklinde işaret ettiği iradeyi üstlenen AGD’yi tebrik ediyor ve bu yolda biz de üzerimize düşen bütün vazifeleri cana minnet bilerek üstlendiğimizi ilan ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
  • İlhan Çebi

    maaşallah, barekallah... elhamdüllilah anadolu gençlik var.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları