Güncel Haberleri Tümü

Cemaat Yok İmam Çok

Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde Karadeniz fıkralarına konu olacak bir olay yaşanıyor

 Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde bulunan 8 caminin 5’inde Diyanet İşleri'nin atadığı kadrolu imamlar görev yapıyor. Önceki gün yörede bazı kişilerin, yetkililerden boş olan camilerden birine imam istemesi köyün hacı olan muhtarı Necati Özgenç’i çileden çıkardı. Muhtar Özgenç, "Cemaatimiz yok ama imam istiyorlar. Kış aylarında köyde 50-70 kişi kalıyor. Yazık günah! 8 caminin 7’sini kapatmak için elimden geleni yapacağım. Önümüzdeki seçimlere tek şartla girerim: Köyümüzde bir cami olacak, 7’si kapatılsın" dedi.

CEMAATSİZ CAMİLER

Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde Karadeniz fıkralarına konu olacak bir olay yaşanıyor. 400 hanesi olmasına rağmen yılın 7-8 ayında sadece 50-70 kişi arasında insanın yaşadığı köyde 8 cami bulunuyor. Bu camilerin 5’inde ise Diyanet İşleri'nin atadığı kadrolu imamlar görev yapıyor. Buna karşılık kış aylarında cemaatsiz olan camilerin birçoğu yaz aylarında da cemaati olmadan hizmet veriyor.

50 KİŞİYE 8 CAMİ

Köyde bulunan 8 caminin 5’inde Diyanet İşleri tarafından atanan imam olmasına rağmen, yazları köye gelen bazı kişilerin, kendi mahallelerinde bulunan camilere imam atanması için yetkililere başvurduğunu belirten muhtar Necati Özgenç, "Yukarda Allah var. Köyümüzde kışları neredeyse kimse kalmıyor. Yılın 7-8 ayı 50 kişinin yaşadığı köyde 8 cami ne olacak? 5 kadrolu imamımız var. Bunlar kime namaz kıldıracak? Kendi kendilerine ezan okuyup namaz kılıp çıkıyorlar. Elhamdülillah Müslümanız ama ortada da bir gerçek var: Camilere gidecek cemaat yok" dedi.

KÖYLÜLER BÖLÜNÜYOR

Cami sayısının artmasının köylüleri böldüğünü ileri süren muhtar Özgenç, "Günümüzde yardımlaşma ve sevginin ne hale geldiği ortada. İnsanlar giderek birbirinden uzaklaşıyor. Köylülerin ortak buluştuğu tek yer camiler oldu artık. Ama sen adım başına bir cami yaparsan bu kişiler de birbirlerini göremez. Bu durum her yönden bize zarar veriyor" dedi. (Karadeniz Gazetesi / Kemal Bektaş)

Yorumlar
  • Ahmet eryiğit

    Muhtarı bu konuda haklı buluyorum çemaatsiz cami imamın çanı sıkılıyor boşuna israf

  • mustafa genç

    camiler kapatılsın da ne demek bu sözleri size yakıştıramıyorum o camilerin boş kalmasına sebep bu zihniyettir zamanında o camiler de cemaat vardı okullar kapatıldı camilere imam atanmadı insanlar göçe zorlandı kuran kursları kapatıldı müslümanların dinini öğrenmemeleri için önlerine engeller koyuldu artık bunlar olmayacak o camilerde hoca olacak bu millet dinine sahip çıkacak özüne dönecek ben o kapatılsın dediginiz camilerde ögrendim dini bilgileri saygılarrımla

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları