Uygulama dünya çapında 40 milyon kullanıcı tarafından Android akıllı telefonlara ve tabletlere indirildi.

Popüler bir Android uygulaması , akıllı telefon veya tabletiniz aracılığıyla banka hesabınızı gizlice boşaltabilir .

Google'ın en iyi çabalarına rağmen , kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve fleeceware arka kapıya gizlice girmeyi ve milyonlarca Android kullanıcısı tarafından indirildikleri Play Store'da görünmeyi sürdürüyor.

Tam olarak kırk milyon.

SnapTube olarak bilinen uygulama, YouTube ve Facebook'tan video indirmenin kolay bir yolu olarak tanıtımını yapıyor ve Express.co.uk , 40 milyondan fazla kez indirildiğini bildirdi .

SnapTube'u indirmek ücretsizdir - ancak bu, uzun vadede size mal olmayacağı anlamına gelmez.

UpStreamSystems tarafından hazırlanan yeni bir rapor, SnapTube'un kullanıcıları bilgisi olmadan premium hizmetlere sessizce kaydettiğini buldu.

Bu uygulama “fleeceware” olarak bilinir; bu, geliştiricilerin uygulamaların, hizmeti sınamak için deneme sürümünden sonra kullanıcılara bir abonelik ücreti ödemeye başlayabilmelerini kötüye kullandıkları zamandır.

Google üçüncü taraf geliştiricilerin, Android akıllı telefon ve tablet sahipleri için Netflix gibi en popüler hizmetlerden bazılarının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için Google hesabınızla kaydedilen kredi veya banka kartından ödeme almalarına izin verir.

Android uygulaması kullanıcıları, tam abonelik için ücretlendirilmekten kaçınmak için genellikle deneme süresini manuel olarak iptal edebilir.

Ancak, çok sayıda kullanıcı ilgilenmedikleri zaman bir uygulamayı kaldırır veya yinelenen bir abonelik için ödeme yapmak istemez.

Bazıları, uygulamayı Android cihazlarından kaldırmadan önce deneme aboneliğine kaydolduklarını bile unutmuş olabilir.

Bir YouTube veya Facebook videosunu hızlı bir şekilde indirmek için SnapTube'u yüklediyseniz , uygulamayı sildiniz ve unuttuysanız - farkında olmadan geliştiriciden premium bir servise kaydolabilirsiniz.

Tahminler, SnapTube'un iddia edilen hileli faaliyetlerinden zaten 100 milyon $ (78 milyon £) netleştirdiğini gösteriyor.

Uygulama ile karşı karşıya kaldığında, SnapTube, Mobiuspace'in arkasındaki geliştirici sorunun farkında olmadığını iddia ediyor.

Google , SnapTube'u Play Store'dan kaldırmıştır; bu, kullanıcıların artık indiremeyeceği anlamına gelir, ancak uygulamayı zaten cihazlarına indirmiş olanlardan kaldırmaz

Daha önce SnapTube'u indirdiyseniz ve mevcut hesabınızdan bazı olağandışı ücretler fark ettiyseniz, telefonunuzda Google Play Store uygulamasını başlatmalı ve ekranınızın sol üst köşesindeki menü düğmesine hafifçe vurmalısınız.

Ardından Abonelikler'e gidin ve SnapTube ile ilişkili (veya tanımadığınız) bir şey bulun ve seçin.

'Aboneliği iptal et'e dokunun ve ekrandaki talimatları izleyin.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×