Güncel:
200 kuru fasülye üreticisi mağdur...

 CHP’nin Gümüşhane Köse İlçe Başkanı Dursun Ali Kesler İlçede yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kesler açıklamasında Bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesi İşkur işçi alımını azalttığı için insanlar tarıma yöneldi kuru fasülye ekti. Tarım Kredi Kooperatifi alım garantisi verdiği halde alım yapmayınca fasülye elimizde kaldı mağdur olduk. Suriye’den gelen 4 Milyon İnsana  Cumhurbaşkanı 40 Milyar dolar para harcadık diyor. İlçemizde 200 Ton kuru fasülye üretilmiştir. 25 TL’den 5milyon TL yapar üreten aile sayısı yaklaşık 200 dür. Bu 5 Milyon TL’yi bur da ki üreticilere verseydiniz ne olurdu bu insanların Suriyeliler kadarda mı değeri yoktu. Her ürüne devlet taban fiyat veriyor Kuru fasülyenin neden taban fiyatı yok. Köse ilçesi devletin üvey evlatı gibi Türkiye’de en çok göç veren iller arasında  Gümüşhane ön sıralarda ve en çok göç veren ilçede Köse ilçesi 1980 lerden önce bölgenin hayvan pazarı Köse’de kuruluyordu. Yazları 15 bin nufüs olurdu. Bugün şişirme nüfusla 6 bin nüfusumuz var bir başka acı reçetede budur. Vergi Mükellefi sayısı önceden 300’den fazla idi bugün 50 li rakamlara düştü. Şoförler ve Esnaf Sanatkarlar Odası kapanma noktasına geldi. Önceden toplam 10 Bin civarında canlı hayvan vardı İlçede bugün köylerimiz ile birlikte  toplam 1 bin’i geçmez. 

Hazine ve Maliye Bakanı gitti fakat ekonomideki kötü gidişatın hesabını kimse vermiyor. Milletvekili adayını, Valiyi, Emniyet Müdürünü, Yök’ü, İl Başkanı’nı kendisi atıyor sonrada tarafsız yönetim diyor böyle tarafsızlık olmaz. 

2002 yılında bu günkü iktidar işbaşına geldiğinde Köse İlçesinin tek Salyazı Beldesi vardı Beldeliği kaldırıldı, araç gereç personel dağıtıldı. Yerelden hizmet alınıyordu bu kaybedildi. Köseden Araç gidecek çöpü alacak hizmet Köseden gidiyor.  Türkiye’de ki 935 İlçe İçerisinde beldesi olmayan tek ilçe Köse İlçesidir. Adliye vardı Ak Parti gelmeden önce hizmet binası lojmanları vardı kapatıldı veraset ilamı için bile Kelkit’e gidiyoruz.  PTT İlçe Müdürlüğü vardı Şubeye dönüştü 15 kişi çalışıyordu 2 kişiye düştü. 18 Yıllık iktidarları döneminde Köse’ye 2 tane okul yapıldı.1 ini İMKB yaptı, diğer Yüksekokulu da  Mustafa Can adında ki hayırseverimiz yaptı. Yurt yoktu ilçede yap işlet devret modeliyle bir işadamına yaptırıldı. Hangi şartlarda yurt işletmesi verildi bilmiyoruz şeffaflık yok.  

1996 yılında Köse sulama barajının rahmetli Mesut Yılmaz zamanında temeli atıldı halen Sulama sistemi çalışmıyor. Gümüşhane merkeze ulaşımı sağladığımız Kırıklı ile Köse’nin arası 30 km.dir. Cumhurbaşkanı 17 Bin km bölünmüş yol yaptım diyor. Eğer biz Köse ilçesi olarak bu 30 km.lik yolu yaptıramamışsak İlçede ki siyasilerin şapkasını önüne alıp düşünmesi lazım kışın Köse dağı yolu çok riskli sürücüler bu yolda büyük sıkıntı yaşıyorlar sürekli kazalar oluyor. 

Ak Parti öncesinde Köse Dağı Yolu Karadeniz ile Güneydoğuyu birbirine bağlayan bir yol iken bugün bir köy yolu konumundadır. Yolcu otobüslerinin tamamı önceden bu yolu kullanıyordu artık kullanmıyor. Fizibilite çalışması yapılmadan Köse ilçemize havaalanı yapılıyor. Biz yapılan hizmete karşı değiliz Erzincan ın 100 bin Gümüşhane’nin 70 bin, Bayburt un 50 bin nüfusu var bu 3 ilin insanları Köse havaalanını kullansa yine devlet bu projeden zarar eder dedi. 
Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Eylül ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi

Haberi Oku