Güncel:
343,4 MİLYON $ FINDIK İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 2021 Yılı Ocak-Mayıs aylarını kapsayan 5 aylık dönemde Trabzon ilinden 45.033 TON karşılığında 343 Milyon 383 Bin 131 $ tutarında fındık ihraç edilmiş olup, Trabzon ilinden gerçekleşen fındık ihracatı Ülke toplam fındık ihracatımızın değer tutarda %39 una tekabül etmektedir. 2021 Yılı ilk 5 aylık döneminde Ülkemizden gerçekleşen toplam fındık ihracatımız 125.706 Ton karşılığı 890 Milyon 481 Bin 022 $ olmuştur.

Trabzon ilinden 2021 yılı ilk 5 ayında 56 Ülkeye fındık ihraç edildi. En fazla fındık ihracatı yapılan ilk 3 ülke sırasıyla İtalya, Almanya ve Polonya olmuştur.

Yılın ilk 5 ayında gerçekleşen fındık ihracatında; Trabzon ili birincilik konumunu devam ettirirken, 2 nci sırada İstanbul ve 3 üncü sırada da Giresun yer almaktadır.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV; 2021 yılı ilk 5 ayında gerçekleşen fındık ihracatımızın geçen yılın aynı dönemi düzeylerinde seyrettiğini, miktarda % 2 ve değer bazında da  %1 oranında artışın yaşandığını belirtti. Yılın ilk 5 aylık döneminde önceden de olduğu gibi fındık ihracatının merkezi olan Trabzon ilinin ihracattaki üstünlüğünü sürdürdüğünü ve toplam ihracatın % 40'ına yakınını tek başına gerçekleştiren İl olduğunu ifade etti.

DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komite Başkanı Sayın Mehmet CİRAV 2020/21 sezonunun bitimine kalan 3 aylık süre zarfında fındık ihracatının bu düzeyde seyir izleyeceğini belirterek yeni mahsül ürünün piyasaya arz edileceği 2021/22 ihraç sezonundan ümitli olduklarını, ürün rekoltesi ile ilgili öncü göstergelerle sezonun verimli bir sezon olacağının ön görüldüğünü ve bu durumun da hava şartlarının iyi gitmesine bağlı olarak rekolteye iyi yansıyacağını umduklarını belirterek yeni sezondan pandeminin yol açtığı olumsuz şartların da piyasa üzerinden kalkmış olması ile verimli bir ihraç sezonu yaşanacağından ümitli olduklarını belirtti.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fındık fiyatı 60 liranın altında olmamalı

Haberi Oku