Güncel:
Av. Dilara Yıldız'ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü içerisindeyiz

 İstanbul Barosu Üyesi Av. Dilara Yıldız'ın katledilmesi, Trabzon Adliyesi önünde Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen basın toplantısı ile kınandı.


Av. Dilara Yıldız’ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü içerisinde olduklarını vurgulayan Trabzon barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Serpil Akçay, meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir. Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik. Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersi kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesine tekrar imza vermeye; Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz. Kadının İnsan Hakları için mücadele eden biz Barolar, Avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

1. Türkiye Barolar Birliği 2. Adana Barosu Başkanlığı 3. Adıyaman Barosu Başkanlığı 4. Ağrı Barosu Başkanlığı 5. Aksaray Barosu Başkanlığı 6. Amasya Barosu Başkanlığı 7. Ankara Barosu Başkanlığı 8. Antalya Barosu Başkanlığı 9. Ardahan Barosu Başkanlığı 10. Artvin Barosu Başkanlığı 11. Aydın Barosu Başkanlığı 12. Balıkesir Barosu Başkanlığı 13. Bartın Barosu Başkanlığı 14. Batman Barosu Başkanlığı 15. Bayburt Barosu Başkanlığı 16. Bilecik Barosu Başkanlığı 17. Bingöl Barosu Başkanlığı 18. Bitlis Barosu Başkanlığı 19. Bolu Barosu Başkanlığı 20. Burdur Barosu Başkanlığı 21. Bursa Barosu Başkanlığı 22. Çanakkale Barosu Başkanlığı 23. Çankırı Barosu Başkanlığı 24. Çorum Barosu Başkanlığı 25. Denizli Barosu Başkanlığı 26. Diyarbakır Barosu Başkanlığı 27. Düzce Barosu Başkanlığı 28. Edirne Barosu Başkanlığı 29. Elâzığ Barosu Başkanı 30. Erzincan Barosu Başkanlığı 31. Erzurum Barosu Başkanlığı 32. Eskişehir Barosu Başkanlığı 33. Gaziantep Barosu Başkanlığı 34. Giresun Barosu Başkanlığı 35. Gümüşhane Barosu Başkanlığı 36. Hakkâri Barosu Başkanlığı 37. Hatay Barosu Başkanlığı 38. Iğdır Barosu Başkanlığı 39. Isparta Barosu Başkanlığı 40. İstanbul Barosu Başkanlığı 41. İzmir Barosu Başkanlığı 42. Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı 43. Karabük Barosu Başkanlığı 44. Kars Barosu Başkanlığı 45. Kastamonu Barosu Başkanlığı 46. Kayseri Barosu Başkanlığı 47. Kırıkkale Barosu Başkanlığı 48. Kırklareli Barosu Başkanlığı 49. Kırşehir Barosu Başkanlığı 50. Kilis Barosu Başkanlığı 51. Kocaeli Barosu Başkanlığı 52. Konya Barosu Başkanlığı 53. Kütahya Barosu Başkanlığı 54. Malatya Barosu Başkanlığı 55. Manisa Barosu Başkanlığı 56. Mardin Barosu Başkanlığı 57. Mersin Barosu Başkanlığı 58. Muğla Barosu Başkanlığı 59. Muş Barosu Başkanlığı 60. Nevşehir Barosu Başkanlığı 61. Niğde Barosu Başkanlığı 62. Ordu Barosu Başkanlığı 63. Osmaniye Barosu Başkanlığı 64. Rize Barosu Başkanlığı 65. Sakarya Barosu Başkanlığı 66. Samsun Barosu Başkanlığı 67. Siirt Barosu Başkanlığı 68. Sinop Barosu Başkanlığı 69. Sivas Barosu Başkanlığı 70. Şanlıurfa Barosu Başkanlığı 71. Şırnak Barosu Başkanlığı 72. Tekirdağ Barosu Başkanlığı 73. Tokat Barosu Başkanlığı 74. Trabzon Barosu Başkanlığı 75. Tunceli Barosu Başkanlığı 76. Van Barosu Başkanlığı 77. Yalova Barosu Başkanlığı 78. Yozgat Barosu Başkanlığı 79. Zonguldak Barosu Başkanlığı 80. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu

Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Başkan Çebi’den Doğalgaz Açıklaması

Haberi Oku