Güncel:
Başkan Ahmet Ağaoğlu basın toplantısı düzenledi

 TS Klübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Medical Park Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. Yönetim Kurulu üyelerimizin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkanımız Ağaoğlu, 1.5 yıllık süreçte çok farklı bir konumda olduklarını belirterek, “900 milyon TL borcu, UEFA’da yaklaşık 30’un üzerinde oyuncu alacakları ile ilgili dosyası olan, her gün kapısına bir avukatın haciz işlemi için geldiği, Dallas’tan Shangai’ye kadar futbolu bırakmış kişilerle borç nedeniyle karşı karşıya kalan, ayrıca kadrosunda bulundurduğu oyunculara 6-7 aylık borcu bulunan bir finansal yapı ile karşı karşıyaydık. Bugün ise futbol ailesine bir kuruş borcu olmayan, 900 milyon civarındaki borçlarını sürdürülebilir bir yapı içerisine koyan, UEFA’dan men cezasına sebep olabilecek tüm borçlarını temizlemiş, UEFA kupalarına katılma yasağı almış ama o yasağı kaldırmış bir kulüp var” dedi.

“TRABZONSPOR YAPILANDIRMANIN MİMARI OLDU”

Bankalar Birliği ile yapılan yeniden yapılandırma anlaşmasının gerektiği gibi anlaşılamadığına inandığını vurgulayan Başkanımız Ağaoğlu, “Bankalar Birliği ile TFF’nin yaptığı yapılandırmanın belki mimarı değil; ama en önemli faktörü Trabzonspor’dur. Biz Bankalar Birliği ile Mayıs ayında masaya oturduk ve Haziran ayı sonunda yeniden yapılandırmayı yapan ilk kulüp olduk. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu’nun uygulamaya koyduğu Lisans Talimatı’nın yürürlüğe girmesi için en büyük çabayı sarf eden de ve bu talimatın gerektirdiği tüm şartları yerine getiren de yine Trabzonspor Kulübü’dür. Trabzonspor Kulübü bu sürecin en önemli aktörlerinden ve yol göstericilerinden birisidir. Diğer kulüpler bizi takip etti. Şimdi 900 milyona varan bir borç, 6-7 ay oyuncularına para ödeyemeyen, UEFA kupalarına katılma yasağı almış, 5-6 yıllık birikmiş borçları olan, geldiğimiz zaman sadece menajerlere 70 milyon komisyon borcu olan, adım atması mümkün olmayan bir Trabzonspor’dan bugün sürdürülebilir ve ileriye doğru yapılandırması olan bir kulübe geldik. Futbolcularına en fazla 6-7 gün gecikmesi olan bir kulüp var ki, o da normal bir süreçtir. UEFA’nın tarihinde rastlanır bir durum değildir katılım veya transfer yasağını geldiği sene kaldırmak. UEFA, uyguladığımız program nedeniyle gözlem altında bu yasağı kaldırdı. 6 yıl aradan sonra önce eleme grubuna ardından gruplara kalmayı başarmış bir Trabzonspor var ortada” diye konuştu.

“ELDEN ÖDEME DÖNEMİ BİTMİŞTİR”

Artık kulübümüzde elden ödeme yapma döneminin bittiğini anlatan Başkanımız Ağaoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Trabzonspor’da artık elden para alma dönemi bitmiştir. Kulüplerin yeniden yapılanmayı imzaladıktan sonra bütün gelirleri Bankalar Birliği’ne gider. Bankalar Birliği gelen gelirleri kulüplerin gelir gider oranlarına göre belirler ki, gelirinin 5 katı olan borcu olan Trabzonspor maalesef en alt grupta yer almaktadır. Gelirinin yüzde 30’unu harcamak üzere serbest bırakılan bir kulübüz. Geçtiğimiz günlerde federasyonun açıkladığı harcama limitleri var. Bu limitler gelir gider dengelerine göre belirlenmiştir. Nisan ayı itibarıyla Trabzonspor sıradan bir Süper Lig kulübünün altında bir harcama limitine sahiptir. Ancak Ağustos ayı itibarıyla sponsorluk anlaşmaları, kombine ve bilet satışları, TS Club gelirleri ve oyuncu satışından elde edilen gelirlerle birlikte tarihinde ilk kez 150 milyon TL ile sınırlı olan geliri 330 milyon TL’ye yaklaşmıştır.”

“TARİHİMİZDE İLK KEZ 106 MİLYON TL KAR AÇIKLADIK”

“Dün geç saatlerde Trabzonspor Sportif A.Ş ilk defa 106 milyon TL gelir açıklamıştır. Borsa İstanbul’a kote olan şirketimiz 2011 yılından sonra ilk kez 106 milyon TL gelir beyan etmiştir. Geldiğimizde verdiğimiz en önemli söz buydu. Açıklamış olduğumuz programda vermiş olduğumuz söz buydu. Sürdürülebilir bir yapısı olmadıktan sonra Trabzonspor’un hiçbir yere gitmeyeceğini açık net olarak ifade etmiştik. Ama bununla birlikte de Trabzonspor’un hiçbir şekilde zirve yarışının arkasında kalmayacağını ancak şampiyonluk söyleminden söz edebilmesi için de 3-4 seneye ihtiyacımız olduğunu da söylemiştik. Bugün Trabzonspor ekonomik ve finansal bir yapıda sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmuştur. Her sene milyonlarca lira zarar eden kulüp bugün kar açıklayabilen bir hale gelmiştir. Geçen sene bütün zamanımızı oyuncu ödemeleriyle ve haciz kaldırmak için harcadık. Ayrıca bizimle alakası olmayan yani geçmiş dönem için ödemiş olduğumuz oyuncu ve teknik adam tazminatı 50 milyon TL civarıydı, ayrıca 70 milyon TL de menajer komisyonu ödemek zorunda kaldık.”

“KULÜBÜMÜZÜN EKONOMİSİ HER AY DENETLENİYOR

“Bugün Trabzonspor’un harcamaları artık kulüp başkanı ve yönetim kurulunun denetiminden veya uhdesinden çıkmıştır. Artık bunlar ayda 2-3 defa Bankalar Birliği ve TFF’nin oluşturduğu Lisans Kurulu tarafından inceleniyor. Ve uygunluklar doğrultusunda da oyuncu ödemeleri ve futbol ailesine olan ödemeler gerçekleştiriliyor. Trabzonspor’un bundan sonra elde edeceği gelirlerin yüzde 70’i borç ödemeye diğeri kulüp harcamalarına gidiyor. Borç azaldıkça kulüp harcamalarının limiti yukarıya doğru çıkacaktır.”

“HOCAMIZA İNANCIMIZ VE GÜVENİMİZ TAM”

“Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe maçından sonra takımdaki yapısal değişiklik ve alt yapıdaki oyuncularımızın da katkıları ile Trabzonspor, kendi gerçekleri doğrultusunda sezonu başarıyla taşıyan bir takım olmuştur. Ve tabi ki bu kadronun başında teknik direktörümüz Ünal Karaman vardı. Ünal Karaman ile biz yola çıktığımız zaman sözleşme imzaladığımız zaman birtakım kriterleri göz önüne aldık. Biz neden Ünal Karaman’ı seçtik; Trabzonspor’da uzun yıllar futbol oynamış, Trabzonspor’un geçtiği bütün süreçleri ve sıkıntıların nerelerden kaynaklandığını çok iyi bilen ayrıca Trabzonspor camiasının beklentilerini bilen bir teknik direktördü. Aynı zamanda da karakterine de hepimizin kefil olacağı bir insan. Dirayetli ve sağlam karakterli bir teknik direktör. Bizimle beraber Trabzonspor’un mevcut şartlar altındaki gerçeklerini en iyi analiz edip o şartlar altında en iyi şekilde yola çıkacağına inandığımız teknik adamla yola çıktık. Geçmişte Trabzonspor’un yaşadığı en büyük sıkıntı saha sonuçları kötü gittiği zaman hemen değişikliğe gidilmesiydi. Yönetim kendisini garanti altına almak için önce teknik direktör değişikliği ardından transfere sarılıyordu. İstikrar ve azmin olmadığı yerde başarının olması mümkün değildir. Sayın Ünal Karaman ile sözleşme imzaladığımız günden bugüne kadar yapılan spekülasyonlar herkesin malumudur. Daha sezon bitmeden hocayla anlaşma yapılacak mı, yeni hoca arayışı gibi haberler çıkmıştı geçen sezon. Neticede, günü geldiği zaman hocamızla birlikte önümüzdeki iki yıl için sözleşme imzalamıştık. Hocamıza inancımız ve güvenimiz tam. Geçen sene o türbülansın içerisinden hocamızın özveri ve gayretinin yanı sıra camiamızın, taraftarımızın verdiği destek ile çıktık. Taraftarımız her zaman 12, 13 hatta 14. adam gibi takımın arkasında durdu ve kazandırdı.”

“DENİZİN ORTASINDA KAPTAN DEĞİŞTİREMEZSİNİZ”

“Bir iki olumsuz sonuçtan sonra sayın Ünal Karaman’ın üzerinden birtakım eleştirilerin ve spekülasyonlara yol açacak haberlerin yapılması hiç hoş değil, şık değil hatta abeste iştigaldir. Duyumlar üzerine hareket etmek yerine kulübün başkanı ve yöneticileri burada, bu tür olaylar olunca direkt bize sorabilirsiniz. AEK maçından dönerken alkışlanan bir teknik direktör veya futbol takımı, iki üç maçtaki puan kaybı ile bu noktaya taşınıyorsa burada ciddi bir zafiyet var demektir. Bu büyük takımlara yakışan bir bakış açısı değildir. Gemi limandan avare etmiş, mendireğin dışına çıkmış ve rotasını çizmiştir. Bu gemi, bu kaptan ve bu mürettebatla birlikte selametle diğer limana adım atacaktır. Her zaman beton zemine, halıya basmayız. Arada bir muza, sabuna da basarız. Hiçbir yolculuk sakin denizde tamamlanmaz, arada dalgalı denizlerle boğuşmanız gerekir. Bazen pruvadan, bazen denizci deyimiyle kıçtan dalga yersiniz. Denizin ortasında kaptan değiştiremezsiniz. Denizin ortasında o kaptan ve mürettebat birlikte hareket etmezse o gemi limana sağ salim varamaz. Hocamızla alakalı olarak yapılan övgüler iki üç maçta alınan olumsuz sonuçlardan sonra farklı bir boyuta bürünüyorsa burada iyi niyet aramak veya bu eleştirileri yapıcı eleştiriler olarak algılamak mümkün değil. Tabi ki yönetim olarak biz de eleştirileceğiz, atmış olduğumuz adımların hepsi doğru olacak diye bir kural yok. Bizler hata yaptığımız gibi teknik heyet ve oyuncularımız da hata yapabilir. Onlar bizim oyuncularımız, bizim takımımız, şartlar ne olursa olsun hep birlikte yan yana mücadele etmedikten sonra duyumlar üzerinden birtakım spekülasyonlarla takıma ve camiaya zarar vermeye başladığımız an bittiğimiz gündür. Ondan sonrası tekrar yeniden yapılanma. Bu nedenle yeniden yapılanma sözcüğünün artık Trabzonspor’un ajandasından çıkması gerekiyor. Bir kulüp her sene yeniden yapılanmaz. Her sene yapılanıyorsa bunun adı yık boz, sonra yapabiliyorsan yaptır olur.”

“BÜTÜN TRANSFERLERİN SORUMLUSU BENİM”

“Hocamızın bir maçtan sonra transferlere karışmadığı yönündeki açıklaması öne sürülerek birtakım şeyler yazıldı. Hocamızla ikinci defa iki yıllık sözleşme imzaladığımız da hocamız şöyle bir ifade kullandı, ‘Ben isim olarak şu oyuncuyu alın veya bunu alın’ demem. Bu açıklamayı herkes hatırlıyordur. Bunun üzerinden hareket ettiğimiz zaman hocamız isim vermedi evet. Çünkü hocamız sadece ihtiyacı olan mevkilere ihtiyacı olan özellikleri belirterek oyuncu alınmasını talep etti. Oyuncular ya izleme komitesi ya da teknik heyetin kararı sonucu almıştır. Günün sonunda nihai kararı veren ise kulüp başkanıdır. Bütün bu transferlerden diğer tüm işlemlerde olduğu gibi sorumlu tutulacak birisi varsa benimdir. Olumlu olan şeyi sahiplenip de olumsuz giden şeyin faturasını alt taraftaki hem yetkili hem sorumlu olan kişilere yıkmak bırakın kulüp başkanını, herhangi bir insana yakışmayacak bir durumdur. Günün sonunda bu faturanın kesileceği kişi kulüp başkanıdır. O tavsiye etti ben aldım diyecek bir insan değilim. Çok ahlaklı erdemli olduğum için değil insanlığım gereği yaparım bunu.”

“MİKEL VE STURRIDGE ŞU AN İÇİN FORMSUZ”

“Bugün Obi Mikel ve Sturridge’in formsuzluğu söz konusudur. Bu iki oyuncumuz da hazırlık kampı sonrası gelmiştir. İlerleyen günlerde antrenman eksikliğini giderdiklerinde direkt katkı verecek oyunculardır. 15 günlük süre içerisinde takıma direkt katkı veren 4 oyuncumuz sakatlandı. Bunlar sistemin çok önemli parçalarıydı. Abdülkadir Ömür ve Ekuban çok çok önemliydi. İlk 11’de yaşadığımız bu zafiyet oyun sistemimize de bir şekilde zarar verecekti. Bu oyuncularımızın yokluğunda kadrodaki mevcut oyuncularımız bu boşluğu kapatmak için ellerinden gelen tüm çabayı ve gayreti gösteriyorlar. Bundan tüm camiamız emin olmalı. Oyuncularımız bizim her şeyimiz ve en değerlilerimiz. Onlara moral verdiğimiz süre içerisinde bu sistemin çok önemli bir parçası olduklarını hatırlattığımızda her türlü zorluğun üstesinden gelecektir. Eleştiriler her zaman yapılsın; ama duyumlar üzerinden karalama ve spekülasyonların sadece takıma zarar verebileceği gerçeği de göz ardı edilmesin.”

“ÜMİT MİLLİ TAKIMIN YARISINI TRANSFER ETTİK”

“Transfer yaparken takım içi dengeleri göz önünde bulundurarak limitleri zorlayarak yaptık. Harcayacak ekstra bir paramız yoktu. Özellikle burada genç oyuncularımıza büyük yatırım yaptık. Bu oyuncularımızın üçü U19 takımında oynuyor. Şu an A takım kadrosu içerisinde yer alan Ahmet Canbaz, Doğan Erdoğan, Yusuf Sarı da Ümit Milli oyuncular. Biz neredeyse Ümit Milli takımın yarısını aldık. Diğer yarısını da alacaktık ama çok para istediler. Bugün U19 diye nitelendirilen aslında bizim rezerv takım diye baktığımız takımımız kendi liginde lider ve namağlup. Bu da Trabzonspor’un geleceği açısından umut vericidir ve kendi programımız ile örtüşen bir yapıdır.”

“KULÜP KASASININ YÖNETİCİNİN CEBİ OLDUĞU DÖNEM BİTMİŞTİR”

“Transferlerde usulsüzlük yapıldığı iddia edildi bir iki internet sitesinde. Bu kadar açık, şeffaf ve iki kurumun kontrolünde olan bir kulübün, usulsüzlük yaptığına inanan varsa lütfen getirsin masanın üzerine belgeleri koysun. Kulüp başkanı olarak bunun en büyük takipçisiyim ve verilecek bir hesap varsa verecek kişi benim. Kulübün kasasının yöneticinin cebi olduğu dönem kapanmıştır. Gerçekten bir usulsüzlük yapıldığını iddia eden varsa çıksın, açıklasın, belge koysun. Yoksa duyumlar sadece yapıya zarar verir ve o yapı da Trabzonspor’dur.”

“ÜLKE EKONOMİSİ NE SIKINTILARDAN GEÇTİ AMA HEP ÜZERİNE KOYDU, FUTBOL KULÜPLERİ DE ÖYLE OLACAK”

“Gemi limandan avare etmiştir birtakım sıkıntılar yaşayacağız, fırtınalar ile boğuşacağız. Bu ülkenin ekonomisi ne türbülanslardan geçti ama her seferinde üzerine koyarak devam etti. Bir futbol takımının mücadelesi de bu şekildedir. Her maçı kazanan, sorunsuz yaşayan yer yüzünde tek bir futbol kulübü yoktur. Kaybettiği maçlara, başarısızlıklara rağmen Arsenal, Arsene Wenger ile hep devam etti. Trabzonspor Kulübü’nün de aynı doğrultu da aynı şekilde hareket etmesi lazım. Yaz bozla istikrara zarar verecek şekilde her sene yeniden yapılanma, yeniden bir teknik direktör sadece ve sadece yapıya zarar verir. Bu tür uygulamaların ve düşüncelerin Trabzonspor’a ne kadar zarar verdiği herkesin malumudur. Şu an her zaman olduğundan daha fazla taraftarımızın desteğine ihtiyacımız var. Her şey yolunda gittiği zaman başarıyı sahiplenmek, destek olmak anlamına gelmez.”

“Trabzonspor Kulübü bütün olumsuzlukların üstesinden gelecek kapasitede bir kulüptür. Ama hiçbir zaman Trabzonspor Kulübü, camiası, umutsuzluk içine düşmez. Umudun bittiği yerde inadımız başlar. Sabır kelimesi bizim için bir anlam ifade etmez. İmkânsız kelimesi de bizim için bir anlam ifade etmez. Hiçbir güç bu yörenin insanını, başkanını futbolcusunu teknik heyetini imkânsız kelimesi ile karşı karşıya getiremez. Bizim için imkânsız yoktur; sadece biraz zaman alır. Hocamıza teknik kadromuza ve personelimize olan inancımız tamdır. Dimdik, başımız yukarıda omuzlarımız ve ayaklarımızın üzerindedir. Bundan 4 hafta önce nasılsa o şekilde yürümeye devam ediyoruz.”

Başkanımızİstanbul’da yaşanan deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerini de ileterek, “İstanbul'da ki deprem alakalı olarak biz 7.8 yaşadığımız için Allah bir daha yaşatmasın. Kötü bir gündü ama dün bende İstanbul'da aynı sarsıntıyı yaşadım. Bu sarsıntıyı yaşayan yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Trabzon'da yüksek risk devam ediyor.

Haberi Oku