Güncel:
'Buzağı Ölümlerini Önleme Yılı” Çalışmalarına Başladık...
Bakanlığın 2018 yılını, "Buzağı Ölümlerini Önleme Yılı" ilan etmesi üzerine İl Müdürlüğümüzde konu ile ilgili bir eğitim toplantısı yapıldı. Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan eğitim toplantısına, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ile sorumlu Veteriner Hekimler katıldı.

Ülkemizde her yıl % 15 civarında buzağı kaybı olmaktadır. 2018 yılı içerisinde planlanan faaliyetlerle bu kaybın % 5’lere düşülerek 500 bin adet buzağıyı hayatta tutma imkânı bulunabilir iseartık ithalata ihtiyaç duyulmayacağı ve böylece kırmızı ette dışa bağımlılığın önüne geçileceği amaçlanıyor. Toplantı öncesi açılış konuşmasını yapan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol SAYIN, Türkiye genelinde % 15 olan buzağı kayıp oranının bölgemizde % 5-10 oranında olduğunu ifade ederek, “bizim en önemli sorunumuz bir hayvanın senede bir defa doğurmaması ve sürü yönetimindeki eksikliklerimiz” olduğunu belirtti. 

İlçelerde yapılacak olan çalışmalarda kullanılmak üzere hazırlanan buzağı bakım ve beslenmesi ile ilgili sunuları Veteriner Hekimler Tamer ÖZDEMİR ileOkan SIR yaptı. Kampanya ile ilgili yetiştiricileri bilgilendirmek için afiş ve lifletler hazırlandı.Bu afiş ve lifetler ilimizdeki tüm ilçe ve mahallelere dağıtılarak konu ile ilgili eğitim seferberliği başlatılacak. İşletme işletme her yetiştiriciye ulaşılarak genel şartların düzeltilmesi, hijyen, aşılama, bakım, besleme yöntemleri gibi konular üzerinde durularak bilgi aktarımı sağlanacak.

Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner140

Arkadaşlarını bulmak için 20 kişilik ekip...

Haberi Oku