Güncel:
Gürcistan'a Giriş Yapmak İsteyen Vatandaşlarımıza Yönelik Duyuru

 Gürcistan'a giriş yapmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik Tiflis Büyükelçiliğimizin bilgi notu aşağıda sunulmuştur.  

Vatandaşlarımızın son dönemde Gürcistan'a geliş talepleri çerçevesinde Büyükelçiliğimize yaptıkları başvurularda artan yoğunluk nedeniyle, vatandaşlarımızın Gürcistan'a seyahatleriyle ilgili bazı hususların hatırlatılmasında yarar görülmektedir:

  1. Türk vatandaşlarının da dahil olduğu, yabancıların ülkeye girişiyle ilgili kurallar:

Covid-19 pandemisi tedbirleri çerçevesinde Gürcistan'a yabancıların girişine dair uygulanan genel kısıtlama, belirli ülkelerin vatandaşlarına ve resmi heyetlere/diplomatlara yönelik istisnalar dışında sürmektedir.

Türk vatandaşlarının Gürcistan'a girişi de halen genel kısıtlamaya tabi olup, iş ziyareti amacıyla gelmek isteyen vatandaşlarımız, gerekli izin prosedürünün tamamlanmasından ve onay alınmasından sonra, kendilerine verilen izinde belirtilen süre ve koşullar (karantina veya PCR testi zorunluluğu) dahilinde Gürcistan'a gelebilmektedirler.

Kısa veya uzun süreli iş ziyareti amacıyla Gürcistan'a gelmek isteyen vatandaşlarımız, öncelikle “Stopcov.ge” internet sitesinden “Application Form for Visitors to Georgia” sekmesini seçerek buradan “Application form for visiting Georgia for Business Travellers” başlığı altındaki formu eksiksiz doldurmaları, 250 Lari tutarındaki ücretli test ya da karantina 12 günlük, (devlet tarafından belirlenecek bir karantina otelinde) seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Söz konusu forma ulaşılabilecek doğrudan bağlantı aşağıda sunulmuştur.

(https://registration.gov.ge/pub/form/7_protocol_for_arrivals_in_georgia/kcjcpx/?fbclid=IwAR2Z-JGq-bm_O4hXAb4j5MyvRaYZXpUcGOkz6D-OClNhbo2YtBQGmm3QMOI)

Başvurunun incelenmesi 4 ila 10 iş günü arasında sürebilmekte, başvuru yapan vatandaşlarımız, başvurunun onaylandığına dair e-posta alınmasının ardından
ülkeye giriş yapabilmektedir.

Başvuruya onay verilmesi halinde sınırda ilk test yapıldıktan sonra test sonucu çıkana kadar karantina uygulaması yapılmakta, test sonuçlarının alınması 24 saat sürebilmektedir.

Ücretli test yaptırma şartıyla gelişlerine izin verilenlerin test sonuçlarının negatif çıkması durumunda, karantinadan çıkmalarına izin verilmekte, ancak bu kişiler 12 gün boyunca her 72 saatte bir masrafları kendilerince karşılanmak üzere test yaptırmakla yükümlü olmaktadırlar.

Karantina koşuluyla gelişlerine izin verilenler ise, yine masrafları kendilerine ait olmak üzere, uygunluk durumuna göre devlet tarafından tayin edilen bir karantina otelinde 12 gün boyunca kalmakta olup, her otelin tarifesinin değişkenlik gösterebilmektedir.

Başvuru sisteme yüklenecek davetiyenin şirket antetli kağıda basılı olması, ziyaretin amacının belirtilmiş olması ve olası tüm masrafların karşılanacağının taahhüt edilmiş olması gerekmektedir. Sisteme davetiye yüklenmediği takdirde başvurular reddedilmektedir.

İş ziyaretiyle gelmek isteyen kişilerin aile üyeleri de aynı başvuru sürecine tabi olup, her bir aile ferdi için ayrıca form doldurulması gerekmektedir.

  1. Ulaşım durumu:

Kara sınır kapıları kargo trafiği haricinde giriş-çıkışlara halen kapalı olup, sadece Sarp Sınır Kapısından TSİ 09.00-17.00, Gürcistan saati ile 10.00-18.00 saatleri arasında her iki ülke vatandaşları kendi ülkelerine geçiş yapabilmektedirler.

Uluslararası uçuşlara uygulanan genel kısıtlama, belirli havayollarına tanınan istisnalar dışında devam etmektedir. THY ve Pegasus Havayolları Tiflis'ten İstanbul'a (tek yönlü) olmak üzere haftada bir uçuş gerçekleştirmektedir.

Kara sınır kapılarının açılması ve ülkemize yönelik uçuşların normale dönmesine ilişkin belirlenmiş bir takvim bu aşamada mevcut değildir.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Araklı’da 301 kişilik ekip ve 76 araçla...

Haberi Oku