Güncel:
Hedef 12.5 Milyar dolar...

 Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, Ticaret Bakanlığının üzerinde çalıştığı Kuyumculardan alınacak altın teminatı hakkında yaptığı açıklamada Hükümet Kuyumculara yönelik olarak böyle bir çalışma yapmıştı. Bu talep yıllar öncesinden bazı Kuyumcu Odaları tarafından bulunulmuştu. Güncel olarak bize önce 500 gr. Ardından 250 gr. teminat gündeme geldi bunun ardından biz Ankara ya gittik. Görüştüğümüz Ticaret Bakanı ve üstü düzey yetkililer kuyumcularla ilgili böyle bir uygulama olmayacağını bunun yanlış olduğunu bize ifade ettiler yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek içinde bu konuda masadan kalkmış oldu. Kuyumculuk yasası önemli bir yasa bizim yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığımız bir çalışmamız var. Mesleğin belli bir standarta kavuşması lazım belli bir kanun olması lazım Federasyon, Birlik kurmak için mücadele ediyoruz. 


Bakanlık yetkilileri bizim söylediklerimizi dikkate alarak Metrekare konusundaki talebimizi olumlu cevapladılar. İşyerlerinin 20m2 ve üstü olması gerektiğini söylediler bizde onun olmayacağını söyledik ve kabul ettiler altın teminatı konusu gündeme geldi ve hemen kalktı. Kuyumculuk sektörünün büyümesi için ihracat rakamlarını artırmak için Ülkemizin şu anda mücevher konusunda 4.5 milyar dolar ihracat rakamları var. Bu rakam toplamda külçe altın satışı ile birlikte 7.5 milyar dolardır. Biz bunu 2021 yılı ve sonrasında 12.5 Milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Enerjimizi bu yönde harcıyoruz. Yakın tarihte de Kuyumcukent’in temelini Trabzon’da atacağız. 


Tarihi hasır bilezik, telkari ve kazaziye Trabzon’un coğrafi işaretli ürünleridir. Kooperatifleşerek Trabzon’dan bu ürünlerin İhracatını yapmak için hamlelerimiz olacak. Önümüzdeki yıllarda güzel projelerimiz var Ülkemiz adına, Trabzon şehrimiz adına katma değeri yüksek olacak çalışmalar içerisindeyiz dedi. 


Haber: Arif AZAKArakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Olağanüstü genel kurula doğru bu sese kulak...

Haberi Oku