Güncel:
Taraftardan Hediye Şike Anıtı

 Trabzonspor taraftarları harekete geçti... 2010-11'de bordo-mavililerin şampiyonluğunun şikeyle çalındığı sezonu sembolize etmek için Şike Anıtı yaptırdı. Kurulan Şike Anıtı Platformu aracılığıyla yaptırılan 'Şike Anıtı'nın tanıtımı için bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplamda 95 bin TL'ye mal olacak anıt için Trabzonspor taraftarları, bütün taraftarlardan 1'er lira topladığı kaydedildi. Henüz paranın tamamı toplanmazken bordo-mavili taraftarların yardımları ise devam ediyor.

GÜNDEM OLMUŞTU!

Büyük bir mermer kaidenin üzerine kurulacak şike anıtı için açıklamayı ise geçen sene bu zamanlar Trabzonspor'un şikeyle çalınan şampiyonluk kupasını almak isterken yakalanan Halit Şahin yaptı.

Şahin, "Hepinizin bildiği gibi taraftarı olduğumuz Trabzonspor bir 2010-2011 sezonu yaşadı ve bu sezon halen daha sona ermedi. Yaşanan haksızlıklar ve yaşatılan mağduriyetlerin hepsinin farkındayız. Bu farkındalık sebebiyle şehrimizde yıllar önce bir “Şike Anıtı” veya “Temiz Futbol Anıtı” gündemi oluşmuştu. Bu gündemi Trabzon’a biz yeni bir gündem maddesi olarak sunmadık. Ancak bu anıt bugüne kadar yapılamadı. Bunun neden gerçekleştirilemediği ile ilgilenmiyoruz. Herhangi bir polemik ile eksenimizi kaydırmak istemiyoruz" dedi.

Yapılacak şike anıtını da aktaran Şahin, "Üç metre çapında iki metre yüksekliğinde mermer bir platform olacak. Bu platformun önünde Trabzonspor logosu, arka tarafından şampiyon olan kadromuzun görselleri ve isimleri bulunacak. Sol ve sağ tarafında Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ha. Ali’nin adaletsizlikle alakalı sözleri ve CAS kararından bir madde yer alacaktır. Ayrıca vefat eden taraftarlarımızın isimleri bulunacak. Mermer kaidenin üzerinde 7 adet çocuk figürü heykelleri olacak. Bu çocukları hepsinin ellerinin üzerinde orijinal kupanın 3 kat büyütülmüş hali yer alacaktır" diye konuştu.

ŞİKE ANITI NASIL OLACAK?

Şahin, şu şekilde devam etti: "Bu anıt umutları, yarınları, mutlulukları çalınan çocukları temsil ediyor. Bizim çocuklarımız illa ki bu kupayı veya başka şampiyonlukları görecek. Ama bu anıtın üzerinde bu kupayı asla göremeyecek olan şehit olmuş, hayata gözlerini kapatmış çocuklarımız var. Şehit olan Eren Bülbül, 1996’da vefat eden Mümin Aydın ve 2017’de kaybettiğimiz Kemal Onur Sevinç var. Bu çocuklar Trabzonspor’un şampiyonluğunu göremediler. Ancak onlar sonsuza kadar bu anıt ile birlikte bu kupayı ellerinin üzerinde tutacaklar. Hayatta olan çocuklarımıza haksızlık ve adaletsizliğe karşı sessiz kalınmayacağını gösterecek olan bir sembol ile Trabzonspor’un dik duruşunu sergileyecek bir eserdir Şike Anıtı. Bu eser burada bulunan kimselerin değildir. Şike Anıtı sevinçleri çalınan çocuklarımızındır…"

95 BİN TL'YE MAL OLACAK

Şike anıtının toplamda 95 bin TL'ye mal olacağını kaydeden Şahin, "Şike Anıtı’nın maddi kaynağı sadece taraftarlardır. İmece usulü ile yapılan bir eserdir. Bu anıtın bir çok parçası hediye edilmiştir. Kalan maliyeti yaklaşık 95 Bin TL olacaktır. Şu ana kadar 55 Bin TL toplanmış ve ilgili yerlere ödemeler yapılmıştır. Tüm bunlar kayıt altındadır. Taraftarlarımız bu anıta katkı sunmaya devam etmektedirler.

ANIT NEREDE OLACAK?

Anıtın nerede yapılacağına dair merakla beklenen bir husus var. Bu konuda da görüşmelerimiz devam etmektedir. Trabzon’da hiç kimseden olumsuz bir geri dönüş almadık. Gerek belediye başkanları gerek Trabzonspor Kulübü gerekse de Trabzonspor Divan Başkanlığı Şike Anıtı’na olumlu yaklaşmışlardır. Biz taraftarlar olarak kulübümüze bu anıtı hediye ediyoruz. Yer konusunda karar verecek olan Trabzonspor Yönetim Kurulu ve şehri yönetenlerdir. Şu ana kadar somut bir cevap alamadık. Şike Anıtı’nın yeri kesinleşince kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Bizim derdimiz almak değil, kupanın ortaya koyduğu anlam. Derdimiz kupa değil, derdimiz adeletsizliğin karşısında susan insanlara neden sustuklarını, susmamaları gerektiğini göstermek. Bizim anlatmak istediğimiz buydu. Bunu da sembolik olarakg göstermemiz gerekiyor" diye konuştu.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner140

ABD'de Araklı'lı imamın görev yaptığı...

Haberi Oku