Güncel:
Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu'ndan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) bünyesinde faaliyet gösteren TOBB Trabzon Kadın Girişimciler İcra Kurulu tarafından iş insanlarına yönelik olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri düzenlendi.

Seminerin açılışında konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğini herkesin önemsemesine karşın ülkemizde arzu edilen noktada olunmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

"Piyasanın şartlarına bağlı olarak kadın üyelerimize gereken pozitif ayrımcılığın yapılmadığını görüyoruz. Bu noktada Kadın Girişimciler Kurulumuza çok iş düşüyor. Çünkü kimse elindeki fırsatı 'al kullan' demez. Biz de elbette bu anlamda elimizden gelen desteği vereceğiz. Bizlere düşen öncelikli görev pozitif ayrımcılığı yaşama geçirmek için katkı sağlamak olacaktır. Bugüne kadar TOBB Trabzon Kadın Girişimciler Kurulumuz çok iyi işler yaptı, yapmaya devam ediyor. Ayrıca takip ettiğim kadarıyla Trabzon Ticaret Borsası Başkanımız, Meclis Başkanımız, Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve Meclis Başkanımız bu konuyu önemsiyor ve çaba harcıyorlar. Belki de her yıl elimizdeki verileri değerlendirmek için bir araya gelmeliyiz. Bu bakımdan gerçekleştirilen bu toplantının başarılı olacağına inanıyorum."

TOBB Trabzon Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Zühal Akyüzlü de TOBB'un, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde 81 ilde Türkiye'nin Cinsiyet Eşitliği Karnesi hazırladığını belirterek, buna göre ülkemizdeki durumun istenilen seviyede olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Akyüzlü sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan hareketle TOBB Trabzon Kadın Girişimciler İcra Kurulu olarak, koordinatör odamız Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Of Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine bu semineri vermeyi planladık. Toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal fırsat eşitliği demektir. Eşit işe eşit ücretten tutun da toplumun her alanında kadın ve erkeğin çalışma hayatından sosyal hayata kadar dengeli bir şekilde homojen bir yapıda bulunmasını sağlamak demektir. Yapacağımız anket çalışmasıyla sektörlerde hangi alanda çalışan kadın istihdamına ihtiyaç duyulduğu tespit edilecek ve de bu yönde kadınlarımıza eğitimler vereceğiz."

Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Saral ve Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyüp Ergan da açılışta yaptıkları konuşmalarda toplumsal cinsiyet eşitliğini son derece önemsediklerini dile getirerek TOBB Trabzon Kadın Girişimciler İcra Kurulu'nu düzenledikleri seminerden dolayı kutladıklarını belirttiler.

Açılış konuşmalarının ardından Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Teşrife Boysan tarafından katılımcılara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri verildi.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Hisarcıklıoğlu: Tüm zor şartlara rağmen...

Haberi Oku