Güncel:
Başkan Kara ve TESOB yönetim kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iftar programına katıldı

 Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Sürmene Şoförler Odası Başkanı Ekrem YILMAZ ve beraberindeki TESOB yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen iftara katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen iftar programında, esnaf ve sanatkâr temsilcileriyle bir araya geldi. Esnaf ve sanatkârın, Anadolu’nun vatan hâline gelmesinde çok önemli misyonu olan ahilik geleneğinin bugünkü temsilcileri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asırlar boyunca Anadolu’da devletler kurulmuştur, yönetimler değişmiştir, ancak binlerce yıllık birikimiyle esnaf ve sanatkârımız daima bu toprakların harcı olmaya devam etmiştir” dedi. Esnafın bulunduğu mahallenin ve sokağın vicdanını temsil ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahi Evran-ı Veli’nin ifadesiyle, ‘Ahi her şeyde, her yerde ve her çağda denge ve düzen tutturandır, dağıtan değil toparlayandır, yıkan değil yapandır.’ Zaman ve mekândan bağımsız bir değer olan ahiliğin bu tarifi, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Bugün birçok ülkede en derin şekilde yaşandığını gördüğümüz sosyal adaletsizliklerin, vicdanları yaralayan görüntülerin bizim milletimiz içinde kök salamamasının içinde bu anlayış vardır” şeklinde konuştu.

“ESNAF VE SANATKARIMIZI DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Bunun son örneğinin koronavirüs salgını döneminde yaşandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu süreçten olumsuz etkilenen kesimlerin başında esnaf ve sanatkârımız geliyordu. Devlet olarak verdiğimiz desteklerle bu zorlu dönemde sizlerin yanında olmaya çalıştık. Bu kapsamda, salgın nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen ticaret erbabımıza gelir kaybı ve kira olarak dört ay süreyle biner lira hibe desteği sağladık. Türkiye genelinde verilen destek tutarı 4,6 milyar lirayı aşmıştır.”

Bunun yanında, bir yıl önce, gelir vergisi mükellefi esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirlere dâhil oldukları gruba göre 5 bin ve 3 bin liralık yeni bir hibe desteği daha verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu desteğin toplam tutarı da 4,3 milyar lirayı buldu. Ayrıca, esnaf ve sanatkârımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine olan borçlarını yeniden yapılandırabilmelerini temin ettik. Kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halkbank’tan kullanılan kredilerin geri ödemelerini, 2020 yılında iki kez, 2021 yılında ise bir kez olmak üzere üç defa ertelemeye tabi tuttuk. Taksiti ötelenen kredi tutarı 13,5 milyar liradır. Salgının etkilerinin azalmasıyla yeniden ekmek teknesinin başına geçen esnaf ve sanatkârımızı, ihtiyaçlara göre yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceğiz” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftar programına TESOB Başkanı Metin Kara ve beraberindeki TESOB yönetim kurulu üyeleri de katıldı.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ali FAİZ: Mevlid Kandili’nin hayırlara vesile...

Haberi Oku