Güncel:
Doç. Dr. Hasan Aktaş: 'Kitap olmayan ev açık hapishane gibidir”

 

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Aktaş ve Yazar eşi Bedriye Aktaş kitaplarla dolu minibüsleriyle yaptıkları gezici kütüphane buluşmasının bu seferki adresi Bayburt’un Demirözü İlçesine bağlı Gökçedere Beldesi oldu.

Gökçedere Beldesinde Belediye Başkanı Yavuz Bakır ve kitapseverler ile buluşan Eğitimci-Yazar çift ziyaretçiler ile bol bol kültür, sanat, tarih ve edebiyat sohbeti yaparak kitap imzaladı.

 

60’dan  fazla kitabı basılan Doç. Dr. Hasan Aktaş yaptığı açıklamada eserlerimde topluma çok yönlü olarak katkıları bulunan insanların, önemli şahsiyetlerin hayatlarını farklı açılardan geniş kitleler ile paylaşmaya çalışıyorum. Şeyh Bedrettin’in hocası Bayburtlu Hemşerimiz Ekmeleddin Baberti, Fatih’in Hocası, Osmanlı Devleti’nin İlk Şeyhülislamı Molla Fenari’nin ve Divan Şairi Ahmedi’nin hocası yine Ekmeleddin Baberti fakat biz toplum olarak Bayburt’da yaşayan insanlar olarak Ekmeleddin Baberti’yi ne kadar tanıyoruz. Almanya’da Goethe’yi anlatan her yıl 3 bin civarında kitap basılıyor. Bizler Mülk Suresinin tefsiri olan Ekmeleddin Baberti’yi neden anlatmıyoruz, tanıtmıyoruz insanlarımıza bunu büyük bir eksiklik olarak görüyorum.

 

Yunus Emre, Sahabe Efendilerimizden Ebuzer’in yolunda ilerlemiş, kainatı insanlığı okumuş, Kur’an-ı Kerimi yaşamış, şiire dönüştürmüş adeta yaşayan bir Kuran’dır. İnsanlık düzelecekse bununla düzelir. Bu düzelme ilimle okumak ile olur.

İsmail Maşuki, 21 yaşında Kanuni döneminde Şehit ediliyor. Maşuki’nin hayatını anlatan ilk araştırma eseri, kısa ömrüne sığdırılan o fırtınalı yaşamı kitapseverler ile buluşturdum.

 

Sinop’dan Batuma kadar Karadeniz’in tamamı, Balkanlar ve  Anadolu’nun büyük kısmında insanlar Sarı Saltuk ile Müslüman oldu. Sarı Saltuk’un 150 yerde türbesi var. Hacı Bektaş ve Sarı Saltuk, Hoca Ahmet Yesevi’nin talebesi Balkanlar tanıyor okuyor sahipleniyor Sarı Saltuk’u da biz neden böyle büyük bir hazineden haberdar değiliz. Eserlerimde tüm bu önemli şahsiyetleri, ismini sayamadığım çok değerli kişilerin hayatlarını çok yönlü olarak anlatıyorum. Kitap olmayan ev açık hapishane gibidir dedi.

Haber: Arif AZAKArakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Osman Kalyoncu projelerini açıkladı

Haberi Oku