Güncel:
Kar yağışı fındık üreticisini korkuttu

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, şuanda olumsuz bir durumun olmadığını ancak tehlikenin devam ettiğini söyledi.  


Başkan Soydan, “300-400 metre rakıma kadar fındıklarda tomurcuklarda patlama gerçekleşti, fındıklar yaprak açmaya başladı. Çok soğukla birlikte kar yağmadı ama kısmi buzlanmalar başlıyor. Ancak şuanda bir don olayı gerçekleşmiştir demek çok doğru olmaz. Hava daha soğuk olur, eksilere doğru inerse bir tedirginlik olabilir. Şuana kadar normal bir soğukla kar yağışı oldu. İnşallah korktuğumuz gerçekleşmez. Don olayı olsa dahi bunu ancak bir hafta sonra havaların ısınmasıyla birlikte tespit edebiliriz. Şuanda görme şansımız yok. Tomurcuklarda zararlar sıcak havada ortaya çıkacaktır. Şuan ciddi bir tedirgin olacak durum yok. Ama risk devam ediyor.” dedi.


Mart ayında yağan kar ve soğuk nedeniyle fındıkların zarar görüp görmediği konusunda üreticilerin endişeli bekleyişi sonrasında Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ordu ve Giresun’da 6 noktada fenolojik gözlem yürütülüyor.

Fındığın son yağan kardan ve soğuktan ne kadar etkilendiği araştırılacak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Giresun ve Ordu’da soğuk ve kar yağışının fındığa etkisini araştırmaya başladı. Ordu ve Giresun’da 6 noktada fenolojik gözlem yürütülüyor.

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı;

“fındığın dinlenme döneminde iki haftada bir, dinlenmeden çıkarak tomurcuk kabarması başladığı andan itibaren ise haftada bir Giresun ve Ordu illerinde toplam 6 lokasyonda fenolojik gözlem yapmaktadır. Yani erkek ve dişi çiçek açımı, yaprak açımı, çotanak bağlama dönemleri ve daha sonrasında fındığın geçirdiği tüm fizyolojik evreler gözlenmektedir. 6 lokasyonda yürütülen bu çalışmalar sahil, orta ve yüksek kolu temsil edecek şekilde belirlenmiştir. Düzenli yapmış olduğumuz gözlemlerle fındığın iklim şartlarından etkilenme durumu da belirlenmektedir. Cuma gününden bu yana bölgemizde yağan kar ve düşük sıcaklıkların fındığa olumsuz etki yapıp yapmadığını takip ediyoruz. Orta ve yüksek kolda bazı bahçelerde 11-15 Mart tarihleri arasında gece saatlerinde 0 derecenin altında sıcaklıklar gerçekleştiğini tespit ettik. Ancak fındığa ne düzeyde etki yapacağı önümüzdeki süreçte belli olacak. Şimdilik net bir ifade kullanmak için erken. Gözlemlerimiz ve veri toplama çalışmalarımız devam ediyor.”


Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Başkan Çebi’den Doğalgaz Açıklaması

Haberi Oku