Ekonomi:
Vergi dairelerinde yeni dönem

 Bir ilde onlarca vergi dairesi bulunuyor. Maliye Bakanlığı, buralardaki büyük hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını açıkladı. Söz konusu dairelerde yapılan rutin birçok işlem şubeler aracılığıyla gerçekleştirilecek. Devrim niteliğini taşıyan söz konusu yeniliğin pilot uygulaması 2015 yılı içerisinde Eskişehir'de başlayacak. Yeni model ile vatandaşlar, vergi ödemek, borçlarını sorgulamak, beyanname vermek ve ‘borcu yoktur’ yazısı gibi işlemlerini söz konusu şubelerde sıra beklemeden yapabilecek.

 
Nerede ihtiyaç varsa, oraya şube açılacak
 
Bankalar gibi tek tip olacak vergi daireleri, mükellef memnuniyetini gözetecek ve proaktif çalışacak. Söz konusu şubeler, nüfusun ve ekonomik aktivitelerin fazla olduğu yerlerde açılacak. Bu sayede hizmet, vatandaşın ayağına gidecek. Öncelikle, bu şubeler bankalardaki gibi birbirinin aynı olacak. Bankolardan renklere ve yapılacak işlemlere kadar hepsi bir düzende olacak. Bu da vatandaşların işlerini daha rahat yapmalarını sağlayacak. Ayrıca, açılacak şubeler için nüfus ve ekonomik aktivite dikkate alınacağından, vatandaşın hizmete ulaşımı da daha kolay olacak. Örneğin, bu şubeler büyük bir alışveriş merkezinde olabilecek. Nerede ihtiyaç varsa, şubeler oralara açılacak.
 
 Vatandaşın hizmet alacağı bu noktaların sayısı da bu anlayışa göre ayarlanacak. Lokasyonu uygun olmayan vergi daireleri gerekirse kapatılacak, bunların yerine daha verimli çalışacak şubeler açılacak. Bu sayede vergiye uyum artırılacak, hem vatandaş hem de idare gereksiz maliyetlerden kurtulacak, vergi dairelerinde uzmanlaşma artacak, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak.
 
Tüm işlemler elektronik ortamda olacak
 
Öte yandan, yeni modelle bir tasarruf aracına daha kavuşulacak. Vergi dairesi başkanlıkları ve şubelerde bundan sonra tüm işlemler elektronik ortamda yapılacak. Söz konusu şubelere gelen bir evrak anında dijital ortama taşınacak, bu sayede hem büyük yer tutan kağıt masrafı ortadan kalkacak, hem de işlemler daha hızlı ve etkin yapılabilecek.
 
Yeni sistemle, adres değişiminden kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacak. Önemli işlemler il içerisindeki tek merkezden yapılacağı için vatandaşlar, işlemlerini farklı vergi dairelerinde takip etme yükünden kurtulacak.
 
İletişim araçları daha aktif kullanılacak
 
Bunların yanı sıra, mükelleflerin vergi bilincinin arıtılması ve iletişim olanaklarının daha aktif kullanılması amacıyla da yeni birimler oluşturulacak. Burada da teknolojinin tüm imkanları kullanılarak, mükelleflerin memnuniyetinin artırılması amaçlanıyor. Şubeler aracılığıyla hizmet zaten vatandaşın ayağına gidecek ama dileyenler, bazı işlemlerini de yine bankacılık sisteminde olduğu gibi telefon veya internet aracılığıyla yapabilecek. Bu sayede de fiziksel mekanlardaki işlem yoğunluğu azaltılacak, vatandaşa daha etkin hizmet verilecek ve vergiye uyum artırılacak.
Anahtar Kelimeler
ARAKLİMEDYAARAKLIHaber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Araklı'da 60 Milyon Liraya mal olan sanayi...

Haberi Oku