Ekonomi:
TATSO'nun 20. Yılı Berlin'de kutlandı, törene Başkan Çelebi de katıldı

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından kurulan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TATSO) 20. Yılı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Berlin'de kutlandı. Toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı ve TATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi de katıldı.

Berlin'deki törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Almanya dostluğunun uzun bir tarihi geçmişi olduğunu ve bu dostluğun tarih boyunca çok ciddi meydan okumalara karşı koyduğunu söyledi.

 Hisarcıklıoğlu, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli insanların ülkede iş hayatı, siyaset, spor, sanat, eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlarda çok önemli görevleri yürüttüğüne işaret ederek, "Almanya'ya sıfır sermaye ile geldiler ve şimdi yanlarında 500 bin Alman çalıştırıyorlar" diye konuştu.

Türkiye'nin AB sürecinde Almanya'nın her zaman belirleyici rol oynadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bir dönemi yaşıyoruz. Gümrük Birliği'nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya'nın desteği belirleyici olacaktır" dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat da TATSO'nun Almanya ve Türkiye arasında ticaret ve yatırımların gelişmesi için 20 yıldır çalışmalar yapan güzide bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, TATSO kurucularına ve yöneticilerine bu katkılarından dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in 4 gün önce Ankara'daki buluşmalarında ticaret hacminin 60 milyar dolar seviyesini bakanlara ve iş dünyasına hedef olarak gösterdiğini belirten Bolat, "Türkiye ve Almanya'nın değerli iş insanları bu hedefi inşallah birkaç yıl içinde mutlaka başaracaklardır" dedi.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ÇORUH EDAŞ’TAN SÜRMENE SANAYİ SİTESİ’Nİ...

Haberi Oku