Güncel:
Tarihinde ilk kez Karadeniz'de düzenleniyor
 Trabzon'da 2 - 4 Ekim tarihleri arasında "Afet Yönetimi" başlığı altında düzenlenecek olan Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği 43. Ulusal Kongresi'nde, afet öncesi ve sonrası yapılması gereken çalışmalar bilim insanları tarafından tartışılacak.

İLK KEZ KARADENİZ'DE DÜZENLENİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Avni Es ve beraberindeki öğretim üyeleri, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek Başkan Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Doç. Dr. Es, 1975 yılından bu yana düzenlenen, ülkemizin en köklü mesleki ve bilimsel organizasyonlarından biri olan Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği 43. Ulusal Kongresi'nin 2 - 4 Ekim tarihleri arasında Trabzon'da düzenleneceğini belirterek, "Kongre tarihinde ilk kez Karadeniz Bölgesinde düzenlenecek. Bu yılki kongrenin ana teması Afet Yönetiminde Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği olarak belirlenmiştir. Afet gerçekleşmeden önce risk yönetimi ve planlama çalışmaları gerçekleştirmek, afet anında kriz yönetimi ve süreç organizasyonu planlamaları yapmak, ayrıca afet sonrası süreçte de iyileştirme ve normalleşme stratejilerini belirlemek bu kayıpları en aza indirebilmek için hayati bir rol oynamaktadır. Tam da bu noktada Endüstri Mühendisliği bilim dalı; afet risk değerlendirme, insani yardım tedarik zinciri yönetimi, afet öncesi ve sonrası stok yönetimi, afet benzetimi ve senaryo analizi, kriz yönetimi ve iş sürekliliği planlaması, insani yardım ağı tasarımı ve eniyilemesi, afet verileri için veri analitiği ve karar destek sistemleri tasarımı gibi çalışmalarıyla bu kritik alanlara önemli katkılar sunmaktadır. Kongrede bu doğrultuda bildiriler sunulacak, sektör panelleri, öğrenci ve uygulama proje yarışmaları düzenlenecektir" dedi.

ÇELEBİ: AFETLER KONUSUNDA YAPILAN HER ÇALIŞMA ÇOK DEĞERLİ

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Kahramanmaraş merkezli son depremlerin yaralarının hala sarılmaya çalışıldığını belirterek, "Depremin başta sosyal ve ekonomik olmak üzere nasıl bir yıkıma neden olduğunu son afette gördük. Bu anlamda bir deprem ülkesi olan Türkiye'de yapılacak çalışmalar çok değerli. Kongrede de afet yönetimi anlamında önemli verilerin ve bilimsel makalelerin gündeme gelmesi, bu konuda yapılacak çalışmalara yol gösterici nitelikte olacaktır" diye konuştu.Arakli Medya
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İRFAN ÇAKAR: “Batırdılar, taksit taksit...

Haberi Oku